Створення умов для здобуття освіти особами з особливими освітніми потребами з урахуванням індивідуальних потреб, можливостей, здібностей та інтересів
у Пільноолексинецькій філії Опорного закладу Городоцький ліцей №2
Нормативно-правове забезпечення
Організація інклюзивного навчання у Пільноолексинецькій філії здійснюється відповідно до законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту» та Порядку організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 вересня 2021 р. № 957 (із змінами), з урахуванням категорії особливих освітніх потреб та рівнів підтримки, рекомендованих інклюзивно-ресурсним центром. https://imzo.gov.ua/osvita/zagalno-serednya-osvita/osvita-osib-z-osoblivimi-potrebami-normativna-baza/
У 2024-2025 навчальному році ми керуємося рекомендаціями МОН "Про організацію освітнього процесу осіб з особливими освітніми потребами у 2024-2025 навчальному році" (лист МОН від 03.09.2024 №6/679-24).
у 2024-2025 навчальному році у закладі освіти організовано три класи з інклюзивним навчанням, де здобувають освіту 4 дітей з особливими освітніми потребами.
Пріоритетні напрями роботи закладу освіти
Безпечне освітнє середовище
В умовах воєнного стану питання безпеки всіх учасників освітнього процесу та облаштування захисних споруд цивільного захисту (укриттів) для організації освітнього процесу в очному форматі є пріоритетними. У закладі освіти облаштовано два найпростіших укриття, які відповідають вимогам доступності з урахуванням потреб маломобільних груп населення і комфортного перебування в них осіб із ООП. Окрум цього, у закладі освіти облаштовано пандус та створено ресурсну кімнату.
Створення психологічно комфортного середовища
Надання своєчасної психологічної підтримки педагогічним працівникам, здобувачам освіти, зокрема учням з ООП та залучення їхніх батьків до освітнього процесу є запорукою психологічно комфортного середовища.
Діти з ООП мають особливості когнітивних функцій, психоемоційних процесів, сенсорного і моторного розвитку. Тому з метою недопущення ускладнення та погіршення їхнього психологічного стану педагогами закладу освіти проводяться заходи, спрямовані на попередження вторинної психологічної травми.
Організація освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти
У 2024/2025 навчальному році організація інклюзивного навчання здійснюється відповідно до законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту» та Порядку організації інклюзивного навчання, з урахуванням категорії особливих освітніх потреб та рівнів підтримки, рекомендованих ІРЦ. Освітній процес у Пільноолексинецькій філії організований в очній (денній) формі із застосуванням змішаного навчання.
Діяльність команди психолого-педагогічного супроводу дитини з ООП
Безпосередня реалізація інклюзивного навчання у закладі загальної середньої освіти забезпечується командою психолого-педагогічного супроводу. У закладі освіти створено та ефективно функціонують три команди психолого-педагогічного супроводу, учасниками якої є:
• педагогічні працівники;
• асистенти вчителів;
• практичний психолог і соціальний педагог;
• залучені фахівці;
• батьки дитини.
Зміст освітньої діяльності. Надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг
Організація освітнього процесу для дітей з ООП в інклюзивних класах здійснюється за освітньою програмою закладу освіти, яка доповнена корекційно-розвитковим складником.
Досягнення максимальної реалізації потенціалу учня та забезпечення прогресу його розвитку забезпечується завдяки таким факторам:
• врахування особливих освітніх потреб;
• забезпечення особистісно орієнтованого спрямування освітнього процесу;
• застосування адаптації та/або модифікації окремих навчальних предметів (інтегрованих курсів).
В умовах інклюзивного навчання корекційно-розвиткові заняття, що визначені індивідуальною програмою розвитку проводяться фахівцями закладу освіти з відповідною освітою практичного психолога, логопеда і дефектолога.
Оцінювання навчальних досягнень учнів
Невід'ємною частиною освітнього процесу є оцінювання навчальних досягнень учнів, яке спрямоване на створення сприятливих умов для повного розкриття потенціалу кожної дитини з ООП. При цьому, вчителі закладу освіти дотримуються методичних рекомендацій МОН «Оцінювання навчальних досягнень учнів з особливими освітніми потребами», які розроблені Українським інститутом розвитку освіти. Вони містять практичні інструменти та поради, які дозволяють адаптувати процес оцінювання до індивідуальних потреб кожного учня та відстежувати прогрес їх розвитку.